Нові правила оцінки майна: за оцінку будемо платити менше

03.11.2013

З 1 листопада набув чинності новий порядок оцінки майна з метою оподаткування, нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, затверджений Постановою Кабінету міністрів України № 231 в березні цього року. Нові правила оцінки дозволять посилити контроль за діяльністю оцінювачів, а також збільшити податкові надходження до бюджету.

Тепер при здійсненні угод з майном потрібно, як і раніше, обов'язково оцінити його вартість, але самі оцінювачі повинні це робити за новими правилами. З 1 листопада всі звіти оцінювачів потраплятимуть в Єдину базу звітів Фонду держмайна, що відкриє доступ контролюючих органів до діяльності суб'єктів ринку. Як стверджує голова правління «Асоціації фахівців банківської оцінки України» Сергій Фролов, раніше при угодах купівлі-продажу нерухомості деякі недобросовісні працівники сфери «оцінювали» елітні об'єкти нерухомості у відверто смішних сумах, уникаючи при цьому сплати податків. Тепер недобросовісні оцінювачі не зможуть занижувати вартість об'єктів оцінки, а відповідно грабувати державу і громадян, які через несплату податків не отримують нормального соцзабезпечення, медичних послуг та освіти.

 

Деякі експерти припускали, що ринок оцінки нерухомості наздожене колапс, ціни злетять, а на ринку не буде кому працювати. Як виявилося, набуття чинності нового порядку оцінки майна для цілей оподаткування не привело ні до дефіциту кваліфікованих оцінювачів на ринку, ні до подорожчання їх послуг. Багато компаній і оцінювачі, які виявили бажання займатися оцінкою для оподаткування і готовність працювати чесно, пройшли навчання, отримали всі відповідні документи та включені до Держреєстру. За словами голови Фонду держмайна Олександра Рябченка, на сьогоднішній день це майже 400 суб'єктів оціночної діяльності, їх філій та 1700 оцінювачів по всій Україні.

 

«Враховуючи кількість угод за останні чотири роки, кількість оцінювачів, які підготовлені і сертифіковані, більш ніж достатньо. Тому все, що говорять про колапс на ринку, про те, що стоятимуть черги, що по 10 тисяч гривень за оцінку треба платити, не відповідає дійсності", - стверджує президент Союзу фахівців з нерухомості України Олександр Рубанов.


Скільки будемо платити

І Фонд держмайна, і фахівці у сфері оцінки, і експерти заявляють про те, що вартість послуг зараз різко впала. «За моїми даними, 300 гривень коштує зараз оцінка будь-якого об'єкта нерухомості», - заявив голова виконавчої ради Асоціації оцінювачів України Костянтин Черниш. А глава Фонду держмайна заявив: «Ми хочемо, щоб і надалі збільшувалася кількість фахівців. Це, звичайно, призведе до здешевлення послуг, хоч і зараз ми бачимо у компаній ціни на такі послуги 200 гривень». За розрахунками експертів, завдяки новим правилам держава отримає не менше 4 мільярдів гривень, які підуть на соцзабезпечення, медичні послуги та освіту.

Зараз послуги з оцінки майна можна замовити по всій території України. Разом з тим процес оцінки майна, отриманого в спадщину або в подарунок, не змінився, оцінка для оподаткування в таких випадках не потрібна. 

 

Джерело: газета "Сегодня".